Swedish Volvo FH16 Club

På jobbet gillar vi att varva upp – vi är stolta över våra FH16-bilar! Men vi behöver också varva ned. Det gör vi i Swedish Volvo FH16 Club. Där träffas vi, diskuterar, lär oss mer och framför allt har roligt i klubbens olika aktiviteter.

Alla som äger, kör eller intresserade av Volvo FH16 är välkomna som medlemmar. Vi ordnar studieresor för att lära oss mer om åkerinäringen utomlands – resor som både medlemmar och deras respektive är välkomna att följa med på.

Aktiviteter

Vi har aktiviteter på olika mässor där vi träffar kollegor och ventilerar gemensamma glädjeämnen, problem och funderingar. Vi är också ett viktigt forum för utvecklingen av Volvos FH16-modeller, precis som för klubbens övriga företagspartners.

Klubben

Swedish Volvo FH16 Club bildades 2005 på Mittiamässan i Ljusdal och har idag drygt 500 medlemmar och ett 20-tal företagspartners. Klubben är en fristående ideell förening, med stadgar, en styrelse och stort medlemsinflytande.

Klubbens verksamhetsår:
Kalenderår

Klubbens bankgiro:
5516-9726

Postadress:
Swedish Volvo FH16 Club
c/o Boije Ovebrink
Fornåkersvägen 1
591 92 MOTALA

Medlemsregister, ekonomi:
Boije Ovebrink
070-581 88 81
info@boije.se

Klubbinfo, webbsida, utskick mm:
Linus Sundberg
070-725 77 91
adm@fh16klubben.se

Styrelsen

Boije Ovebrink, ordförande, Boijes Trucking AB
Mail: info@boije.se
Tel: 070-581 88 81
Joakim Lindqvist, vice ordförande, Tage Rejmes Lastvagnar AB
Mail: joakim.lindqvist@rejmes.se
Tel: 070-835 61 51
Majken Ovebrink, adjungerad sekreterare
Mail: majken@boije.se
Tel: 070-821 12 63
Marina Thyberg Axelsson, Kenneth Thybergs Åkeri AB
Mail: marina.thyberg@jages.se
Tel: 070-496 06 86
Berth ”Knatte” Johansson, Sommens Transport
Mail: knatte@sommenstransport.se
Tel: 070-333 03 75
Thomas Englund, Partner representant, Kilafors Industri AB
Mail: thomas.englund@kilafors.se
Tel: 070-210 19 50
Björn Persson, Finnveden Lastvagnar AB
Mail: bjorn.persson@finnvedenslast.se
Tel: 070-190 03 41
Anders Persson, Finnveden Lastvagnar AB
Mail: anders.persson@finnvedenslast.se
Tel: 070-313 16 39
Gunnar Hansson, Wist Last & Buss AB
Mail: gunnar.hansson@wistlastbuss.com
Tel: 070-571 25 29
Peter Brännerud, Volvo Truck Center AB
Mail: peter.brannerud@volvo.com
Tel: 076-372 60 84
Christian Svedman, Volvo Lastvagnars representant
Mail: christian.svedman@volvo.com
Tel: 076-553 16 39
Ludvig Porsgårn, Kungsbacka Åkeri AB
Mail: ludvig@kbaakeri.se
Tel: